ЩО ТАКЕ АЗОВСЬКЕ КОЗАЦЬКЕ ВІЙСЬКО

ЩО ТАКЕ АЗОВСЬКЕ КОЗАЦЬКЕ ВІЙСЬКО

Азовське козацьке військо

Азовське козацьке військо, або Азовське товариство, було військово-політичною організацією українських (запорозьких) козаків, що діяла на території пониззя річки Дон. Воно виникло наприкінці XVII століття і відіграло значну роль в історії України, росії та Північного Причорномор’я.

Виникнення

Азовське козацьке військо сформувалося внаслідок запорозької колонізації пониззя Дону наприкінці XVI – початку XVII століття. Цей регіон приваблював козаків своїми багатими рибними угіддями, пасовищами та виходом до Азовського моря. Спочатку козаки тут утворювали невеликі ватаги, що займалися рибальством, мисливством та розбоєм.

Роль у боротьбі проти Османської імперії

З часом Азовське козацьке військо стало важливим чинником у боротьбі проти Османської імперії, яка прагнула завоювати Україну та контролювати Північне Причорномор’я. У 1637 році козаки взяли участь у взятті Азова російськими військами, після чого місто було передано росії. Азовські козаки несли сторожову службу на південних рубежах держави, здійснюючи походи на османські володіння в Причорномор’ї.

Взаємини з росією

Взаємини Азовського козацького війська з росією були складними та суперечливими. Козаки прагнули зберегти свою автономію, але водночас потребували підтримки з боку російської держави у боротьбі з Османською імперією. Російський уряд, у свою чергу, намагався контролювати козацьке військо, використовуючи його як інструмент своєї зовнішньої політики.

Участь у російсько-турецьких війнах

Азовські козаки брали активну участь у російсько-турецьких війнах XVII–XVIII століть. У 1696 році вони штурмували і захопили Азов, але за Карловицьким договором 1699 року місто було повернуто Османській імперії. У 1736 році козаки відвоювали Азов і отримали дозвіл від російського уряду оселитися в ньому. Однак, за умовами Кючук-Кайнарджийського договору 1774 року, Азов був переданий Туреччині, а Азовське козацьке військо ліквідоване.

Значення та спадщина

Азовське козацьке військо було важливим військово-політичним утворенням, що відіграло значну роль в історії України, росії та Північного Причорномор’я. Воно успішно боролося проти Османської імперії, захищало південні рубежі росії та сприяло колонізації Північного Причорномор’я. Спадщина Азовського козацького війська знайшла своє відображення у культурі, легендах та історичній пам’яті українського народу.

Запитання:

1. Що таке Азовське козацьке військо?

Відповідь: Азовське козацьке військо було утворенням, яке виникло в 1570 році на території нинішньої Ростовської області та південно-східної України. Це було напіврегулярне військове формування, складене з козаків, які несли прикордонну службу на річці Дон та Азовському морі.

2. Яка була роль Азовського козацького війська?

Відповідь: Основними функціями Азовського козацького війська були:

  • Охорона кордонів Московського царства від набігів кримських татар на півдні.
  • Контроль за морськими шляхами в Азовському морі, захист від піратів та іноземних вторгнень.
  • Освоєння Донських і Азовських земель, розвиток рибальства, солеваріння та сільського господарства.

3. Хто командував Азовським козацьким військом?

Відповідь: На чолі Азовського козацького війська стояв отаман, який обирався козаками з числа найбільш досвідчених і авторитетних. Отаман мав широкі повноваження, командував військами, розпоряджався військовою скарбницею та вів переговори з урядом.

4. Як було організовано Азовське козацьке військо?

Відповідь: Азовське козацьке військо було поділено на полки, які на чолі яких стояли полковники. Полки складались із сотень, очолюваних сотниками. Козаки жили в зимівниках – укріплених поселеннях, де вони займалися рибальством, землеробством та скотарством.

5. Яка була доля Азовського козацького війська?

Відповідь: Азовське козацьке військо існувало до середини XVIII століття, коли була створена Нова Сербія – адміністративно-військовий край на півдні Російської імперії. Багато азовських козаків були включені до складу Нової Сербії, а решта осіла на Дніпрі та в інших регіонах Російської імперії.

admin

Website:

Leave a Reply

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box